Wizytówki zdjęć - wakacyjny kurs Facebook'a

| 0 komentarzy
Facebook udostępnia wizytówkę, która prezentuje nasze ostatnie zdjęcia. Miniaturki zdjęć umieszczone w wizytówce są automatycznie odświeżane i pobierane niezależnie od albumu - ich limit jest określany podczas tworzenia wizytówki. Jest to dobry pomysł na stworzenie czegoś w stylu Flick Photo Stream Badge - tyle, że z dużo mniejszą możliwością konfiguracji - ale za to połączony z Facebookiem.


Znacznik "lubię to" - wakacyjny kurs Facebook'a

| 1 komentarzy
Kolejnym komponentem w dziale wizytówek jest znacznik `Lubię to`. W odróżnieniu od pozostałych wizytówek nie jest to generowany obrazek - a normalny boks. Stosując ten znacznik możemy wybrać jedną stronę, którą lubimy i pochwalić się nią na swojej stronie.
Do końca nie wiem jakie były zamierzenia tego komponentu - ale może akurat komuś się przyda :)


Wizytówki profilu - wakacyjny kurs Facebook'a

| 4 komentarzy
Facebook oferuje przygotowanie różnego rodzaju wizytówek - informacji z Facebook'a umieszczonych w formie dynamicznie generowanych obrazków (oprócz znacznika lubię to). Dzięki takiemu podejściu mamy prawie 100% pewności, że każdy zobaczy je w takiej samej postaci (no może za wyjątkiem użytkowników przeglądarek tekstowych ;)). Zaczniemy od wizytówki naszego profilu - mamy możliwość umieszczenia w nim naszych informacji, zdjęć, wydarzeń w których uczestniczymy.


Przyjaciele na stronie - Friendpile - wakacyjny kurs Facebook'a

| 0 komentarzy
Ostatnim komponentem z serii social plugins jest Friendpile. Ma on za zadanie pokazywać zalogowanym użytkownikom listę znajomych, którzy przyłączyli się do aplikacji (wyrazili zgodę na dostęp do swoich podstawowych danych). W zasadzie działa to identycznie jak opcja show-faces przy przycisku logowania - jednak w momencie, kiedy użytkownik jest niezalogowany pozostaje puste pole zamiast przycisku Zaloguj się.


Logowanie z Facebook'iem - Login Button - wakacyjny kurs Facebook'a

| 9 komentarzy
Facebook udostępnia w ramach social plugin przycisk logowania - można go wykorzystać m.in. do zalogowania do komentarzy, a także po zalogowaniu użytkownika mamy dostęp do jego podstawowych informacji (jeżeli je udostępnił). Dane te można wykorzystać później np. w dostosowywaniu treści do zainteresowań użytkownika. Umieszczanie przycisku jest bardzo proste - a i możliwości dostosowywania są stosunkowo duże.

Komentarze - Comments Box - wakacyjny kurs Facebooka

| 4 komentarzy
Tak jak obiecałem kolejny post będzie o komentarzach. Facebook udostępnił możliwość umieszczania komentarzy do każdej strony dla zalogowanych użytkowników Facebook'a. Komentarze oprócz umieszczenia na naszej stronie mogą być także umieszczone na ścianie użytkownika. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w momencie, kiedy nie chcemy sami implementować mechanizmu komentarzy, a jednocześnie chcemy lepiej poznać użytkowników - zwłaszcza, jeżeli nie pozwolimy umieszczać anonimowych komentarzy ;)


Jak osadzić XFBML na własnej stronie - wakacyjny kurs Facebook'a

| 8 komentarzy
Każdy social plugin Facebook'a może być umieszczony za pomocą XFBML - niektóre tylko za jego pomocą. Co to jest i w jaki sposób go osadzić na własnej stronie? XFBML jest rozszerzeniem HTML'a, który pozwala na umieszczanie elementów Facebook'a za pomocą znaczników - są one tłumaczone i przekształcane np. w button like. Ich zasadniczymi plusami są:
  • łatwiejsze osadzanie na stronie
  • większe możliwości konfiguracji osadzanych obiektów
Minusem jest konieczność skorzystania z dodatkowej biblioteki Javascript SDK - i zaraz właśnie o tym...


Aktywności - boks Activity Feed - wakacyjny kurs Facebooka

| 0 komentarzy
Po weekendzie zajmiemy się boksem podobnym do rekomendacji - a nawet mogącym zawierać poprzednio omawiany komponent - Activity Feed. Aktywności prezentowane w boksie przedstawiają wpisy dokonane przez naszych znajomych z podanej domeny - w ten sposób możemy umieścić przegląd aktywności związanych z naszą stroną spersonalizowany do zalogowanego użytkownika.


Polecane - box Recommendation - wakacyjny kurs Facebooka

| 0 komentarzy
Facebook udostępnia nam możliwość umieszczenia boksu, który zawiera rekomendacje stron dla wyznaczonej domeny na podstawie informacji udostępnianych przez użytkowników. Jednocześnie jest to chyba jeden z pluginów z największymi możliwościami dopasowania. Dobrze nadaje się do promowania swoich postów w stylu 'najczęściej czytane' lub 'najpopularniejsze'.

Live stream - czyli współdzielone komentarze - wakacyjny kurs Facebooka

| 0 komentarzy
Co zrobić w sytuacji, kiedy chcemy udostępnić użytkownikom naszego serwisu coś w stylu Facebook'owej tablicy? Wówczas możemy zastosować Live stream - kolejny boks udostępniony przez Facebook'a, który tym razem służy do publikacji informacji pomiędzy użytkownikami. Docelowo wiadomość użytkownika trafia zarówno na ogólnodostępną tablicę, jak i na tablicę użytkownika - lub tylko na tablicę użytkownika.

Boks Lubię to! - Like Box - wakacyjny kurs Facebooka

| 23 komentarzy
Ostatnio była mowa o przycisku Lubię to! - tym razem zajmiemy się całym box'em Lubię to! czyli Like Box. W odróżnieniu od przycisku jest on powiązany z profilem strony lub aplikacji na Facebook'u. Oprócz ikonki profilu i jej nazwy mamy do dyspozycji także listę osób lubiących naszą stronę, krótki przegląd treści, które umieszczamy na tablicy, a z elementów graficznych możemy włączyć lub wyłączyć nagłówek z logiem Facebooka.

Button 'Lubię to' na Twojej stronie lub blogu - wakacyjny kurs Facebooka

| 15 komentarzy
W ramach wakacyjnego kursu Facebook'a będziemy zajmować się social plugin'ami oraz innymi bonusami, które Facebook pozwala umieścić na swoich stronach. Na początek zajmiemy się magicznym przyciskiem Lubię to. Dzięki temu plugin'owi możemy lubić każdą stronę w Internecie, ale jest ona powiązana z Facebook'iem tylko poprzez adres URL - nie ma możliwości połączenia ze stroną lub profilem na FB.