Darmowe czcionki w internecie (polskie i zagraniczne)

Chciałem przedstawić kilka źródeł darmowych czcionek, z których korzystam zarówno przy przygotowaniu layoutów stron, jak i do prezentacji i innych materiałów, które przygotowuję. Do wykorzystania są zasoby polskie (uboższe ale z polskimi znakami) oraz zagraniczne (dużo większe, ale ogonki trzeba dorysować).

Czcionki polskie


Darmowe polskie fonty przeznaczone do druku


Serwis z 26 wybranymi polskimi darmowymi czcionkami. Oprócz tego pełny zestaw wskazówek jak i co w pracy z DTP.

http://czcionki.na-strony.pl/czcionki,polish,,1.htm


Czytelny zbiór 160 polskich czcionek. Można wysłać sms'a, żeby pobrać wszystkie za jednym razem :)Archiwalna strona na www.ogonki.com. Czcionki też archiwalne ale polskie.

Czcionki niekoniecznie polskie
Zbiór 100% darmowych czcionek do użytku komercyjnego. Niektóre zawierają także znaki polskie ale trzeba bardzo dobrze poszukać.Zbiór zarówno płatnych jak i bezpłatnych czcionek z całego świata. Trochę reklam nawet z AdBlock'iem.Serwis z niezbyt zachęcającą nazwą jednak oferujący sporo darmowych czcionek - warto poczytać licencje do czego można używać ściągniętej czcionki.Zbiór czcionek freeware i shareware - pomimo możliwości logowania nie jest ono konieczne.Zbiór 383 darmowych czcionek. Wymagane logowanie i darmowe zakupy na myfonts.com.
Sporo czcionek jednak wymagana rejestracja.


Smashing Magazine - typography


Zbiór niusów na temat czcionek i typografii - wpisy na temat gdzie można znaleźć ładne, ciekawe oraz nowe czcionki.

Ponadto inne serwisy z czcionkami na sprzedaż na ogół oferują pewną pulę bezpłatnych czcionek - warto korzystać zawsze mogą się kiedyś przydać w przyszłości, a nie zajmują zbyt wiele miejsca na dysku.

Prześlij dalej:

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

no i oczywiście nie zapominajmy o:

http://www.dafont.com/

:)

Michał B. pisze...

słuszna uwaga!
myślę, że w części drugiej artykułu uzupełnię kolekcję źródeł czcionek :)

Anonimowy pisze...

Witam,
Niestety większość tych fontów na w/w stronach nie posiada licencji na użytek komercyjny, np.nie możemy ich użyć dla klienta do tworzenia logotypów, ulotek etc. Prawdą jest natomiast że możemy je pobrać za free oraz tworzyć na potrzeby własne-niezarobkowe.
Pozdrawiam,
Grafik

Michał Biniek pisze...

Dlatego też są uszeregowane w odpowiedniej kolejności - te które oferują 100% darmowe czcionki (np. FontSquirrel) są na samej górze - pozostałe to już zależy od serwisu

Anonimowy pisze...

Szukam czcionek do utworzenia logo. Chcę startować w konkursie, nie jako firma tylko osoba prywatna. Z którego serwisu mogę na 100% ściągać czcionki darmowe kóre będą integralną częścią logo? Czy jeśli czcionka oznaczona jest w serwisie jako freeware mogę ją bez problemu użyć? Na fonts2u znalazłam interesujące mnie czcionki FRAULEIN i champagne & limousines. Nie mogę znaleźć nigdzie szczegółowych informacji do jakiego stopnia są one darmowe.

Michal Biniek pisze...

Tak jak już pisałem - na FontSquirrel są na 100% darmowe - pozostałe to na ogół zależy. W przypadku fraulein (http://www.dafont.com/fraulein.font) jest link do autora, więc warto napisać jeśli ma się wątpliwości. Co do Champagne & limousines - http://www.nymfont.com/2009/06/fonts.html

Agahmemnon pisze...

możesz jeszcze dorzucić ten zbiór z samymi czcionkami z polskimi znakami http://polskieczcionki.blogspot.com/

Anonimowy pisze...

Nie prawda, że strona - czcionki.na-strony.pl udostępnia darmowe fonty do użytku komercyjnego.
Przykładem może być znajduący się na niej"kuba ręczny" - http://www.bbuoy.com/index.php/pl/czcionki

Prześlij komentarz