Jak połączyć przycisk 'Lubię to' ze stroną lub aplikacją na Facebook'u

Przycisk 'Lubię to' został zaimplementowany w celu przyspieszenia możliwości polubienia (a jednocześnie podzielenia się) jakieś strony/artykułu/wpisu na bloga. Czasami może się jednak zdarzyć, że będziemy chcieli go wykorzystać w celu polubienia naszej strony lub aplikacji na Facebook'u - głównie ze względu na jego mniejszą wielkość niż boks 'Like-box'. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie - czy jest to możliwe, skoro jedyne definiowalne dowiązanie to adres URL.Powiązanie osób lubiących daną stronę na Facebook'u polega na polubieniu odpowiedniego adresu URL - na co mogą wskazywać także ostatnie zmiany np. w kreatorze Like-box, gdzie zamiast ID strony musimy obecnie podać cały adres URL.

Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby polubić przyciskiem 'Lubię to' adres URL naszej strony na Facebook'u np. http://www.facebook.com/pages/JS-CodeBlocks/403116485292

Okazuje się, że podanie takiego adresu URL odwołuje się bezpośrednio do osób lubiących naszą stronę - dzięki temu możemy śledzić dokładnie osoby, które wcisnęły przycisk, bądź polubiły naszą stronę już na samym Facebook'u.

Wygenerowany kod przycisku to:
<iframe src="http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpages%2FJS-CodeBlocks%2F403116485292&amp;layout=standard&amp;show_faces=true&amp;width=450&amp;action=like&amp;colorscheme=light&amp;height=80" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:450px; height:80px;" allowTransparency="true"></iframe>
Zaś oto lista osób i przycisk 'Lubię to' odnoszący się do bloga:Oczywiście możemy zdefiniować przycisk tak, aby nie posiadał on żadnych dodatków - wszystkie te funkcje można ustawić w kreatorze (http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/like).

Inną rzeczą jest możliwość wykorzystania buttona w aplikacjach FBML/IFrame na Facebook'a, gdzie często warunkiem przejścia dalej jest polubienie strony.

Miłej zabawy w odkrywaniu kolejnych mechanizmów Facebook'a.

Prześlij dalej:

8 komentarzy:

XEC pisze...

witam i pytam:
czy te elementy:
- "lubię to" między tytułem a treścią posta
- ikony wykopu, f i inne pod "Prześlij dalej"
muszą być wklepane w każdym poście, czy to jakoś się robi w szablonie czy jeszcze gdzie indziej?

Michał Biniek pisze...

można dodać odpowiedni kod w szablonie (Design->Edit HTML-> zaznaczyć Expand Widget Templates). Widżet, który nas interesuje to <b:widget type='Blog'>

Wówczas dodając <a> zamiast href piszemy expr:href='&quot;http://www.wykop.pl/dodaj/link/url,&quot; + data:post.url'

Diegow pisze...

Witam,
Można połączyć przycisk "lubie to" z like boksem?
Chodzi mi o to tak jak ty masz na tym poście "lubie to" klikam w to jestem 4 osobą i od razu dodaje mnie do like boxa.
Da się tak?

Michał Biniek pisze...

Zasadniczo w poście jest opisane jak zrobić, żeby button 'lubię to' odwoływał się do strony umieszczonej na FB. Likebox zasadniczo musi się odwoływać do strony na FB, więc kliknięcie 'Lubię to' powinno powodować dodanie do osób lubjących stronę, natomiast nie jestem pewien, czy jeśli oba elementy są na tej samej stronie to oba są odświeżane. Jeżeli nie to wówczas trzeba pobawić się nieco z przechwytywaniem eventów (http://developers.facebook.com/docs/reference/javascript/FB.Event.subscribe/) i w momencie zdarzenia edge.create oraz edge.remove można odświeżać konkretne elementy.

Anonimowy pisze...

Miałbym prośbę, czy mógłbyś opisać jak lub dać jakieś wskazówki jak wykonać na stronie like button (który będzie warunkiem do przejścia dalej w formularzu).

Michał Biniek pisze...

W przypadku, kiedy chcemy sprawdzić, czy użytkownik lubi stronę lub nie możemy wykorzystać Rest API (http://developers.facebook.com/docs/reference/rest/pages.isFan/). Można z tego korzystać zarówno po stronie JS jak i od serwera (np. PHP).

Anonimowy pisze...

Ta metoda łączenia like buttona z like boxem chyba już nie działa...

Michał Biniek pisze...

Jak widać na przykładzie like buttona i like boxa z prawej to wciąż działa :)

Prześlij komentarz