Google Developer Day 2010 - Praha

Podobnie jak w zeszłym roku czeski oddział Google zorganizował konferencję z cyklu Google Developer Day w Pradze. Pomimo sporej ilości ludzi rejestrujących się na GDD oraz krótkiego terminu rejestracji udało mi się otrzymać zaproszenie i uczestniczyć w tym ciekawym wydarzeniu. W tym roku tematami przewodnimi były: przyszłość internetu - czyli HTML5 i poniekąd przeglądarka Chrome, cloud computing - Google App Engine oraz platforma Android.


Keynote

Początek konferencji tradycyjnie rozpoczął się keynote'm, którego prowadzeniem zajmował się Eric Tholomé. Prezentacja była podzielona właśnie na trzy części - trzy elementy przyszłości internetu wg Google:
  • HTML5 & Chrome - Jeremy Orlow przedstawił niezwykle ciekawe wykorzystanie najnowszych API dostępnych w ramach HTML5 i nie tylko (m.in. Canvas 2D, WebGL, Device Orientation API)
  • Cloud Computing - świetne wystąpienie Simona Wardley'a, który próbował przedstawić czym są chmury komputerowe; oprócz tego świetna demonstracja współdziałania Google App Engine na frameworku SpringRoo z GWT do stworzenia pełnej aplikacji do zarządzania bazą danych - w około 5 minut - to było szybkie!
  • Android - krótkie przedstawienie rynku urządzeń mobilnych oraz historii rozwoju Androida; na końcu przedstawiono możliwości i nowości w systemie operacyjnym Android oraz usługami z nim związanych
Przy okazji były też przedstawiane przykłady udanych projektów z wykorzystaniem internetu jako nośnika (Avast) oraz technologii Google (dwie inne firmy).

Polecam obejrzeć samemu film z keynote'a - jest on już dostępny na profilu użytkownika Google Gooroo oraz osadzony poniżej.


HTML5 & Chrome

W ramach bloku związanym z HTML5 najciekawszą opcją był wykład Practical HTML5 Jeremy'ego Orlow'a - tego samego, który robił prezentację podczas keynote'a. Jak się okazało występ na wstępie konferencji zrobił doskonałą reklamę dla wystąpienia - do sali weszło około dwa razy tyle osób co było miejsc - niestety nie odbiło się to pozytywnie na odbiór prezentacji.

Sama zawartość prezentacji natomiast wydała mi się bardzo ciekawa - poczynając od dobrego uporządkowania rzeczy związanych z CSS3 i HTML5, ciekawych przykładów, aż do pokazania mechanizmów specyficznych dla przeglądarki Chrome. Trochę gorzej odbyła się prezentacja przykładów przygotowana przez osoby trzecie - mimo wszystko polecam obejrzeć materiał filmowy.


Cloud Computing

W ramach cyklu Cloud Computing postanowiłem wybrać się na dwa wykłady - jeden związany z Storage, Big Query & Prediction API, zaś drugi był związany z nowościami w mapach.

Dużą ciekawostką było dla mnie Prediction API - stanowi to rodzaj już zbudowanej sieci neuronowej na serwerach Google'a, którą pozostaje nam jedynie nauczyć i wykorzystywać w swoich projektach - jednak jest jeden warunek: musimy mieć konto na chmurze Google'a.

Wykład o Google Maps zawierał ciekawe przykłady związane z wykorzystaniem Fusion Tables - w tym filtrowaniem danych, ustawianiem warunków wyświetlania itp.

Android

Wykłady związane z Androidem odbywały się w największej sali - co nie oznacza, że przyciągały najwięcej uczestników. Jako programista związanym bądź co bądź z JavaScript'em wybrałem się na wykład porównujący programowanie w języku natywnym dla Androida oraz w HTML5.
Pomimo dużej ilości ogólników temat został dobrze pokazany - a dla mnie jako programisty front-endu pokazał także narzędzia, dzięki którym istnieje możliwość przeniesienia aplikacji internetowych w instalowane programy.


Relax Zone

Obok sal z wykładami została wydzielona specjalna sekcja - tzw. Relax Zone, w której większość powierzchni zajmowało pole z ogromnymi poduszkami nadającymi się do leżenia, siedzenia i innych form relaksu.


Drugą najciekawszą rzeczą był kącik z urządzeniami mobilnymi, które mają na swoim pokładzie Androida. Dzięki temu bez większych problemów można było "pobawić" się takimi urządzeniami jak najnowsze HTC - Desire HD oraz Desire Z, czy Samsung'owymi Galaxy Tab oraz Galaxy S. Oprócz tego znalazły się też inne tablety () oraz komórczaki (m.in. LG, tańsze Samsungi czy starsze HTC).

Pozostałe lokalizacje to stanowisko czeskiej społeczności Google, stanowisko do tzw. Office Hours, czyli miejsca, gdzie w określonych godzinach można było porozmawiać z ludźmi odpowiedzialnymi za określone zagadnienia (HTML5, Android itd.), stoisko jobs@google, gdzie można było zapisać się do pracy u Google, a także stanowisko z dużym modelem robota Android.

Zakończenie i afterparty

Po wykładach tradycyjnie odbyło się afterparty - przy szklance piwa lub kieliszku wina można było odpocząć po całym dniu wchłaniania wiedzy na temat usług oferowanych przez Google.

Przy okazji na zakończenie były rozdawane miniaturkowe zabawki-roboty Android - dla każdego uczestnika po jednym.


Czas spędzany w Relax Zone umilał DJ oraz saksofonista - jednak nic nie przebiło próbującego tańczyć w rytm muzyki robota Android. Poniżej filmik z jego wyczynami :) Jak dla mnie klasa!

Prześlij dalej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz