Web developing na Operę Mini i Mobile

Opera Mini oraz Mobile stanowią większość rynku przeglądarek internetowych dla urządzeń mobilnych. Jednocześnie Opera Mini, która jest dostosowana nawet do najmniej "wypasionych" telefonów tylko częściowo obsługuje JavaScript - kosztem minimalizacji wielkości strony, a co za tym idzie mniejszym transferem. Dlatego ważna jest możliwość przetestowania strony wcześniej - zanim wrzucimy ją na serwer. Opera Mobile z kolei jest pełną przeglądarką internetową - tutaj działa JavaScript itd., natomiast problemem może być mała rozdzielczość ekranu - dlatego zawsze warto przetestować.


Do testów Opera udostępniła dwa emulatory - zarówno dla Opery Mini jak i Opery Mobile. Sama Opera Mobile oprócz emulatora może być także debugowana za pośrednictwem Opery i narzędzia Dragonfly - zainstalowanych na komputerze.

Opera Mini

Emulator Opery Mini pozwala na wyświetlanie strony w ustalonej rozdzielczości ok. 280x240 px. Oprócz najnowszej wersji (5) dostępna jest także poprzednia - póki co popularniejsza wersja 4.2 rozmiar ekranu to ok. 220x206 px. Emulator jest przygotowany w Javie co umożliwia korzystanie zarówno w trybie online jak i standalone. Polecam!

Opera Mobile

Emulator Opery Mobile ma dużo większe możliwości - Opera przedstawia w artykule możliwości konfiguracji i uruchomienia emulatora swojej mobilnej przeglądarki.


Kolejna możliwość debugowania to podłączenie komórki z uruchomioną Operą Mobile do komputera i sprawdzanie struktury strony oraz jej zmiana w czasie rzeczywistym. Oczywiście czasem zdarzają się pewne lagi, ale ogólnie takie możliwości to tylko w Operze ;)

Obszar lewej kolumny zaznaczony z poziomu Dragonfly
Widok struktury HTML na urządzeniu mobilnym wyświetlony z poziomu Dragonfly'a
Niestety Opera Mobile jest dostępna jedynie na platformę Windows Mobile oraz Symbian (na inne podobno też, ale tylko dedykowane wersje do poszczególnych telefonów) - co niestety skutecznie ogranicza jej zasięg.

Podsumowując Opera naprawdę się postarała przygotowując narzędzia do testowania - brakuje jedynie większych możliwości symulatora Opery Mini, natomiast wsparcie dla Opery Mobile jest wzorowe.

Co do innych platform niż Opera to znalazłem ciekawy post o debugowaniu JavaScriptu pod Androidem - dla zainteresowanych polecam!

Prześlij dalej:

1 komentarz:

AlchemyCode pisze...

Super artykuł :) dzięki :)

Prześlij komentarz