Google I/O 2012 - relacja

W piątek lub sobotę (zależnie od strefy czasowej) w Moscone Center skończyło się doroczne święto Google - konferencja Google I/O 2012. Głównym tematem był nowy Android 4.1 wraz z serią sprzętu - tabletu i jukeboxa - Nexusa Q. Oczywiście nie mogło zabraknąć też Google Glasses. Drugi dzień to pokaz potęgi Chrome'a, a także prezentacja nowego hardware'u z ChromeOS'em. A poniżej krótka relacja z tego co dla programisty JavaScriptu było najciekawsze.


Keynote

Android 4.1 i Chrome dla Androida


Pierwszy dzień keynote'a to przede wszystkim Android. Podczas produkcji nowego 4.1 Jelly Beana skupiono się na części wizualnej projektu. Starano się zachować w każdym momencie 60fpsów, dzięki czemu UI powinien teraz chodzić tak płynnie jak w iOS. Z mojegu punktu widzenia ciekawszym tematem było przyspieszenie i kolejna wersja WebKita na telefony komórkowe oraz domyślny Chrome dla tabletów (!). Wszystko wskazuje na to, że Google powoli stara się ujednolicić swoje produkty także w dziedzinie przeglądarek - i chwała im za to.

ChromeOS, ChromeBox i Chrome


Drugi dzień to Chrome Day. Tutaj standardowo - duże liczby, duży wzrost liczby użytkowników (do setek milionów). Bardzo ciekawie za to zapowiada się nowy hardware - szczególnie puszeczka - ChromeBox, którą zostali obdarowani wszyscy użytkownicy. Do przygotowania i propagowania aplikacji na Google Web Store jak znalazł!

Sesje szkoleniowe


Oprócz keynote'ów przez trzy dni odbywały się sesje szkoleniowe prowadzone przez Googlersów, a także przez zaproszonych gości (np. z Adobe). Oto kilka prezentacji, które mnie szczególnie zaciekawiły.

"Świat Androida"

Better Web App Development Through Tooling

https://developers.google.com/events/io/sessions/gooio2012/215/

Paul Irish jak zwykle przygotował bardzo ciekawy materiał - tym razem dotyczący uporządkowania narzędzi do programowania. Pokazał także ciekawą wtyczkę do Chrome'a, która automatycznie wykrywa zmiany na dysku (np. w plikach CSS) i je aplikuje na stronę. Druga część to prezentacja narzędzia Yeoman (http://yeoman.io) do zarządzania bibliotekami JS w projekcie.

Turning the Web Up to 11

https://developers.google.com/events/io/sessions/gooio2012/221/

Chris Wilson w jasny i prosty sposób przedstawił działanie Web Audio API. Krótki przegląd technologii i dostępnych możliwości. Szczególnie polecam osobom pragnącym odetchnąć od <audio>

Moscone Center

Jank Busters: Building Performant Web Apps

https://developers.google.com/events/io/sessions/gooio2012/209/

Świetnie poprowadzona sesja o eliminowaniu lagów na stronie. Pokaz nowych feature'ów w Google Developer Tools - szczególnie przydatnych do profilowania wydajności strony i próby zachowania 16ms dla wyrenderowania jedej klatki. Miło, lekko, przyjemnie.

New Web Tools and Advanced CSS/HTML5 Features from Adobe & Google

https://developers.google.com/events/io/sessions/gooio2012/225/

Ciekawa, choć ciut monotonna prezentacja o nowych możliwościach przeglądarek, głównie związanych z częścią wizualną. Pokazano m.in. możliwości SVG oraz tworzenie własnych filtrów CSS itp. Mam jednak pewne obawy dotyczące wydajności, ponieważ podczas poprzedniej sesji (Jank Busters) Googlersi na przykładzie html5rocks.com pokazali w jaki sposób unikać zbyt dużej ilości magicznych elementów z CSS3, ponieważ są one wolne - natomiast podczas sesji przygotowanej przez Adobe, pokazano nowe propozycje dla tych feature'ów :). Mam jednak nadzieję, że nie będzie to kolejny pożeracz zasobów.


High Performance HTML5

https://developers.google.com/events/io/sessions/gooio2012/219/

Jedna z najlepszych sesji na Google I/O. Wbrew opisowi nie za bardzo odnosiła się do elementów <canvas> i <video>, natomiast Steve Souders postawił na przedstawienie jakie możliwości w przyspieszeniu ładowania strony niosą nowe technologie. Doskonała prezentacja appCache, localStorage czy cookiesów do zarządzania danymi. Poparte przykładami z popularnych stron www jak Facebook, Google czy eBay, wraz z biznesowym uzasadnieniem stosowania tego typu technologii. To lubię!

After Party


W pierwszy dzień Google I/O odbyło się After Party, na którym testowany nowy feature Google+ - party mode. Uzbierano ponad 10k zdjęć z tej imprezy, właśnie dzięki zastosowaniu "trybu imprezy". Dwa koncerty, przekąski, mnóstwo różnych innych nerdowych atrakcji (jak Android Mini Golf czy budowanie wieży, za pomocą zdalnie sterowanych śmigłowców). Omnomnom.


Podsumowanie


Google'owi należą się gratulacje za organizację impezy, jak i za poziom oraz za prezenty sponsorowane uczestnikom! Wygląda na to, że Google I/O wyrasta na jedną z najważniejszych imprez i pojawiają się na niej wszyscy legendarni ludzie Doliny Krzemowej (a także spoza niej, ale też legendarni). Mimo wszystko jest to genialne uczucie spotkać i porozmawiać z tyloma rock starami JavaScriptu w jednym miejscu.

Więcej zdjęć na Google+.

Prześlij dalej:

1 komentarz:

Sara pisze...

Szkoda, ze nawet te najmocniejsze modele tel z androidem 4.1+ potrafią sie przymulic.

Prześlij komentarz