Aplikacje JavaScript na Androidzie z Operą Widget Manager

Współczesne przeglądarki wyposażone w środowisko JavaScript potrafią utworzyć doskonałe środowisko uruchomieniowe nie tylko dla aplikacji jak klient poczty, ale także dla bardziej zaawansowanych - czego doskonałym przykładem mogą być Dokumenty Google. Opera poszła o krok dalej - umożliwiła uruchamianie aplikacji (widżetów) napisanych w HTML/JavaScript jako niezależne aplikacje desktopowe pośrednio poprzez Opera Widget Manager. Od niedawna możemy się także cieszyć taką maszyną uruchomieniową dla systemu Android.Instalacja

Wersja beta Opera Widget Manager jest dostępna na stronie Opery - w Android Markecie chyba znajdziemy dopiero kompletnego release'a (a nie tak jak w przypadku Firefoxa).

W związku z tym musimy mieć włączoną funkcję Nieznane Źródła (Ustawienia > Aplikacje).Po ściągnięciu pliku apk z podanej wyżej strony klikamy na niego i instalujemy.


Po instalacji w menu powinna pokazać się ikonka z Widget Managerem.


Użytkowanie

Udostępniona w wersji beta aplikacja Opera Widget Manager umożliwia dwa tryby działania aplikacji - jako widżety pulpitu oraz jako aplikacje. Pewnym minusem jest konieczność korzystania z warstwy pośredniczącej Widget Managera - menu z dostępnymi aplikacjami jest dostępne tylko za pośrednictwem aplikacji WAC (WAC - organizacja zajmująca się standaryzacją mobilnych aplikacji).


Z drugiej strony można uznać to za plus, ponieważ Wigdet Manager posiada bardzo dobrą integrację ze stroną z widżetami (widgets.opera.com), dzięki czemu instalacja nowych aplikacji jest bardzo prosta.


Dla developerów ważne jest, że API udostępnione przez WAC jest dużo większe niż tradycyjne możliwości JavaScriptu (nawet tego rozszerzonego z HTML5). Chodzi tutaj m.in. o obsługę kamery i innych komponentów charakterystycznych dla smartfonów. Więcej informacji w dokumentacji WAC.


Aplikacje

Standardowo Widget Manager instaluje nam 5 widżetów prezentujących możliwości platformy. Dodatkowo możemy instalować widżety ze strony widgets.opera.com, które zostały oznaczone jako kompatybilne z urządzeniami przenośnymi.


W tym celu klikamy na puste pole z plusikiem lub klikamy w menu (plusik z lewej strony).


Developerzy aplikacji mogą zgłaszać/dodawać swoje prace poprzez stronę widgets.opera.com, w taki sam sposób jak widgety dla desktopowej wersji Opery.


Materiały


Poniżej zamieszczam zbiór materiałów ze strony Opery dotyczących Widget Managera:

Myślę, że dla programistów JavaScript jest to jedno z lepszych rozwiązań i z niecierpliwością czekam na finalny release Widget Managera.

Prześlij dalej:

1 komentarz:

lowik pisze...

Na blogu widgets team możecie też znaleźć dużo materiałów o widgetach oraz WAC'u - http://my.opera.com/widgetsteam/blog

Prześlij komentarz