+1 do Twojej strony - nowy widżet Google

Google powoli próbuje wejść na rynek mediów społecznościowych - tym razem wprowadził przycisk +1, który jest mniej więcej odpowiednikiem facebook'owego Lubię to. Do +1 otrzymujemy także przejrzysty generator, który utworzy nam kod do wklejenia na stronę. Ale po co nam dodatkowy przycisk społecznościowy na stronę?Google póki co nie posiada tak prężnie działającego serwisu społecznościowego jak Facebook (celowo pomijam Orkuta, który jest popularny tylko w wybranych krajach). W takim razie, w którym miejscu będą pojawiać się nasze kliknięcia w +1 na różnych stronach? Na pewno na naszych Google'owych profilach.

Google zdecydował, że wyniki klikania będą również widoczne w wyszukiwarce (na razie tylko w wersji angielskiej) - a co za tym idzie, być może już niedługo kliknięcia będą wpływać na wyniki wyszukiwania i wówczas wkroczymy w nową erę wyszukiwania społecznościowego ;).

Póki co jednak do częstszego klikania w linki mają nas zachęcić użytkownicy polecający wyszukaną stronę, których lista będzie umieszczona pod wynikiem wyszukiwania.A w jaki sposób możemy dodać +1 na naszą stronę? Najszybciej przy użyciu generatora.


Podobnie jak w Facebook'u, +1 jest dodawany dla strony aktualnie wyświetlanej chyba, że zdefiniujemy inaczej w parametrze href.

Kod utworzony przez generator wklejamy na stronę zgodnie ze wskazówkami - element <script> wklejamy na sam dół tuż przed </body> lub w sekcji <head>, zaś <g:plusone> w miejscu gdzie ma się pojawić button. W ten sposób przycisk jest już gotowy do działania.

Warto wspomnieć, że przechwytywanie zdarzeń naciskania przycisku jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku narzędzi z FB. Wystarczy, że w parametrze callback podamy nazwę funkcji, która ma być wywołana. Jako parametr otrzymamy następujący obiekt:
{
   "href": "http://www.example.com/" /* adres do którego się odnosi button */,
   "state": "on" // on w przypadku dodania +1, off w przypadku usunięcia +1
}
No i oczywiście jeszcze podstawowa rzecz - parametry dla buttona dodajemy jako atrybuty tagu <g:plusone>, czyli przykładowo:
<g:plusone href="http://michal.biniek.pl" callback="my_callback_function"></g:plusone>
Dla chętnych polecam także dokumentację, gdzie są pokazane różne metody definiowania i wyświetlania buttonu oraz ładna rozpiska wszystkich możliwych parametrów.

Tip dla Bloggera/Blogspota
W przypadku dodawania buttona do Bloggera/Blogspota button jest dołączony do tzw. Share Buttons. Jednak w przypadku, kiedy mamy zdefiniowany własny szablon, biblioteka plusone.js nie jest dołączana. Wówczas wystarczy dodać tą pierwszą część do szablonu (w head'zie lub na końcu body) i button powinien się automatycznie pojawić.

Miłego dodawania buttonów +1...

Prześlij dalej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz