Komentarze - Comments Box - wakacyjny kurs Facebooka

Tak jak obiecałem kolejny post będzie o komentarzach. Facebook udostępnił możliwość umieszczania komentarzy do każdej strony dla zalogowanych użytkowników Facebook'a. Komentarze oprócz umieszczenia na naszej stronie mogą być także umieszczone na ścianie użytkownika. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w momencie, kiedy nie chcemy sami implementować mechanizmu komentarzy, a jednocześnie chcemy lepiej poznać użytkowników - zwłaszcza, jeżeli nie pozwolimy umieszczać anonimowych komentarzy ;)


W poprzednim poście wspomniałem, że XFBML daje większe możliwości konfiguracji niż iframe. Jak się okazuje kreator umieszczony na stronie z Comment Box'em także nie daje możliwości ustawienia wszystkich możliwych parametrów - pełna lista znajduje się w dokumentacji.

Najpierw musimy uruchomić na stronie parsowanie XFBML - np. tak jak to opisałem poście o podczepianiu XFBML/JavaScript SDK. Następnie umieszczamy kod XFBML - z kreatora lub dodatkowo zmodyfikowany przez nas zgodnie z dokumentacją.

Z kreatora możemy ustawić:
 • identyfikator XID (xid) - ważny w momencie, kiedy na stronie mamy wiele boksów z komentarzami
 • szerokość (width)
 • ilość wyświetlanych komentarzy na stronę (comments) - w momencie ustawienia na wartość "0" komentarze nie są wyświetlane
Z innych ciekawych ustawień, które udostępnia XFBML to:
 • możliwość zdefiniowania zewnętrznego arkusza styli CSS - parametr css
  przykładowy plik CSS (Facebook cachuje css'y, dlatego w momencie podmiany plików stylów nie zapominajmy o dodaniu dodatkowego parametru np. fb.css?3):

  .wallkit_form {
    padding:20px !important;
    background:rgb(160,220,235) !important;
  }
  
  .namelink a {
    font-size:18px;
    font-weight:bold;
  }
   • włączenie "lekkiego" interfejsu - parametr simple


 • odwrócenie kolejności komentarzy - parametr reverse
 • domyślny tytuł na ścianę użytkownika - parametr title

Oczywiście w ramach komentarzy istnieje możliwość moderacji - możemy także zarządzać grupą adminów i moderatorów. Samo usuwanie komentarzy robimy klikając usuń przy komentarzu (czasami link usuń oraz zablokuj nie pojawia się - wówczas powinno pomóc odświeżenie strony - F5 lub Ctrl+R)


Panel administratora jest dostępny w momencie, kiedy jesteśmy zalogowani jako użytkownik/właściciel aplikacji, której ID podaliśmy uruchamiając XFBML. Pod miejscem do umieszczania komentarzy powinien pojawić się link Komentarze administratora.


W tym miejscu zarządzamy administratorami i moderatorami oraz czarną i białą listą komentujących.


Przykładowy kod XFBML dla boksu komentarzy:
<fb:comments simple="1" css="http://adresurl/fb/fb.css?5"></fb:comments>


Prześlij dalej:

4 komentarze:

Karol Zielinski pisze...

z ciekawości... skoro to takie dobre rozwiązanie to czemu nie dałeś możliwości zamieszczania komentarzy przy pomocy Facebook'owego Comments Box'a na swoim blogu? :)

nie staram się być uszczypliwy, po prostu pytam z ciekawości :)

Michał Biniek pisze...

to trzeba by szablon przerobić... :P
a tak na serio - skoro gotowiec z bloggera działa równie dobrze jak Facebookowy to po co zmieniać ;) A rozwiązanie jest dobre w momencie, kiedy nie mamy dostępu do gotowych rozwiązań - i do dyspozycji tylko HTML - np. na code.google.com - albo robimy swoją stronę i nie chce się nam implementować własnych skryptów. No a powiązanie z FB jest dodatkowym plusem :)

Anonimowy pisze...

To nie działa w IE. Jaki może być powód tego?

Michał Biniek pisze...

Z ciekawości aż sprawdziłem - i faktycznie się nie wyświetla, za to pojawia się błąd:

Wiadomość: Nieoczekiwane wywołanie metody lub dostępu do właściwości.
Wiersz: 41
Znak: 2663
Kod: 0
Identyfikator URI: http://connect.facebook.net/pl_PL/all.js

Pewnie jakiś błąd w bibliotece Facebookowej :)

Prześlij komentarz