Logowanie z Facebook'iem - Login Button - wakacyjny kurs Facebook'a

Facebook udostępnia w ramach social plugin przycisk logowania - można go wykorzystać m.in. do zalogowania do komentarzy, a także po zalogowaniu użytkownika mamy dostęp do jego podstawowych informacji (jeżeli je udostępnił). Dane te można wykorzystać później np. w dostosowywaniu treści do zainteresowań użytkownika. Umieszczanie przycisku jest bardzo proste - a i możliwości dostosowywania są stosunkowo duże.


Warunkiem skorzystania z przycisku jest skonfigurowanie pola Connect URL w zakładce Połącz w konfiguracji aplikacji. Strona internetowa wykorzystująca ten plugin musi się niestety znajdować pod podanym adresem URL.


Przycisk logowania można skonfigurować za pomocą kreatora - natomiast podobnie jak w przypadku komentarzy jego możliwości są mocno ograniczone. Do ustawienia pozostaje nam:
 • szerokość (width)
 • ilość wierszy ze znajomymi (rows)
 • możliwość włączenia wyświetlania znajomych, którzy także używają aplikacji (show-faces) - tego parametru nie ma w dokumentacji

W przypadku skorzystania z dokumentacji do pluginu Login Button znajdziemy kilka innych ciekawych opcji. Atrybuty, które możemy ustawić to m.in.:
 • rozmiar (size) - dopuszczalne wartości:
  • tylko ikona (icon)
  • mały (small)
  • średni - domyślny (medium)
  • duży (large)
  • ekstra duży (xlarge)
 • automatyczne wylogowywanie (autologoutlink) - po zalogowaniu tekst zmienia się na Wylogowywanie z Facebook'a i po kliknięciu wylogowuje użytkownika i znów zmienia się w zaloguj się - w momencie zastosowania opcji show-faces przycisk ten się nie pokazuje

  Dodatkowo można zdefiniować wyświetlany tekst zamiast domyślnego Zaloguj się - wystarczy między znacznikami umieścić tekst.
  <fb:login-button autologoutlink="true">Mój tekst</fb:login-button>

  Niestety są też pewne ograniczenia - tekst wyświetla się cały czas (zarówno jak jest zalogowany jak i nie), a w przypadku użycia go w trybie show-faces, kiedy użytkownik jest zalogowany tekst jest umieszczany jako nieostylowany.
  Z dodatkowymi możliwościami logowania i konfigurowania przycisku logowania można zapoznać się w artykule Authenticating Users with Facebook Connect.

  Miłego logowania!

  Prześlij dalej:

  9 komentarzy:

  jacekks pisze...

  śmieszna rzecz; nie moge znalezc tego przycisku na stronie fb w wersji z polskim napisem :)

  Michał Biniek pisze...

  z tego co zauważyłem tekst się automatycznie dopasowuje do wersji językowej strony lub użytkownika - jak testowałem na FB to tekst jest angielski, z kolei jak testowałem na swoim testowym serwerze to już tekst został przetłumaczony na Zaloguj się

  Jacek Smolak pisze...

  Możesz wymusić pobieranie polskiego connecta zmieniając w linku locale:
  e.src = document.location.protocol + '//connect.facebook.net/pl_PL/all.js';

  zamieniłem en_US -> pl_PL (polskie locale).
  Chyba o to chodziło?

  I tak jak Michał pisał, FB dostosowuje sam wersję językową w zależności od języka użytego na stronie (w html -> lang="en", lang="pl").

  Pozdrawiam!

  Anonimowy pisze...

  A ja nie wiem skąd pobrać tą aplikację.

  Michal Biniek pisze...

  Aplikacje można utworzyć na https://developers.facebook.com/apps

  Grzegorz Kubala pisze...

  A jakie korzyści mamy po zamieszczeniu takiego buttona logowania na forum??? Wytłumaczy mi ktoś?

  Michal Biniek pisze...

  Można go użyć jako alternatywnego logowania do forum, do autouzupełniania profilu, do połączenia forum z wpisami na FB. Jeśli komuś zależy na takiej integracji to warto umieścić i się z tym pobawić.

  Grzegorz pisze...

  Czy można użyć własnego przycisku lub linku - te standardowe nie zawsze pasują do layoutu strony?

  Michal Biniek pisze...

  Można zastosować okno dialogowe OAuth do zalogowania się do aplikacji - https://developers.facebook.com/docs/reference/dialogs/oauth/

  Polecam też dyskusję na stackoverflow:
  http://facebook.stackoverflow.com/questions/4982220/facebook-login-button-vs-oauth-dialog

  Prześlij komentarz