Opera 11: wtyczki do webdevelopmentu

Najnowsza wersja Opery - już 11 edycja - wprowadza sporo nowych udogodnień i funkcjonalności, w tym długo wyczekiwane wtyczki. To właśnie pluginy uczyniły przeglądarki konkurencji doskonałymi środowiskami do webdevelopmentu. Opera oferuje co prawda Dragonfly'a, ale jak wiadomo nie z samym debuggerem się współpracuje. Postanowiłem więc przyglądnąć się co ciekawego oferuje katalog pluginów dla webdevelopera.Społeczność Opery najwyżej oceniła niezbędniki - jak miarka (OMeasure!) czy sprawdzanie PageRanku bieżącej strony (PageRank). Nieco słabiej wypadł walidator W3C (Validator), którego okienko jest niedopasowane do wielkości ładowanej strony - tutaj jeszcze czeka autora jeszcze trochę pracy ;)

A oto przegląd moich ulubionych pluginów, niekoniecznie z działu Web Development, które pomagają mi przy testowaniu i programowaniu stron pod Operą.


OMeasure! - miarkaW skrócie - miarka do mierzenia odległości na ekranie. Klikam i mierzę odległości pomiędzy akapitami, obrazkami, divami itd. itp. - niezbędnik każdego front-endowca.
Problemem niestety jest proces Flasha, który ma ma większy priorytet, więc np. na YouTube'ie nie będziemy w stanie wszystkiego wymierzyć (chyba, że włączymy wersję HTML5).

Dla mnie brakuje też jakiejś opcji kopiowania czy chociaż ogólnie zapisywania - natomiast duży plus należy się za płynność i sprawność działania.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/omeasure/2.0-1/

+
 • bardzo sprawnie działająca miarka
 • półprzezroczyste tło zwiększające widoczność zaznaczonego obszaru
-
 • bardzo utrudnione działanie na Flashu
 • brak możliwości kopiowania
ocena
5

PageRank - Google PageRank oraz Alexa Index dla aktualnej stronyDodatek PageRank może jest niezbędny dla webdeveloperów, ale na pewno dla osób związanych z branżą SEO już tak. Oferuje dostęp do rankingu aktualnej strony w przeglądarce Google - tzw. PageRanku (im wyższy tym lepszy) oraz dwa wskaźniki od Alexy - Alexa Traffic Index (in niższy tym lepszy) oraz Alexa Review (czyli ocena wystawiana przez Alexę).

Opcje pozwalają nam włączać uruchamianie poszczególnych statystyk oraz dodawanie rankingu Alexy do widoku pluginu na pasku.


Miło by było zobaczyć także rankingi z innych przeglądarek (Yahoo, MS Live), choć podobno w przypadku Polski te 3% procent ruchu z innych wyszukiwarek można pominąć.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/pagerank/2.3/
+
 • szybki dostęp do wskaźników PageRank oraz Alexa Traffic Index/Review
-
 • tylko PageRank i Alexa Traffic Index/Review - brak wskaźników z innych wyszukiwarek
ocena
4+

Validator - walidacja W3CPrzygotowanie strony zgodnej ze standardami W3C powoli staje się wymogiem w każdym porządnym zleceniu. Stosując się do standardów możemy uniknąć wielu problemów zarówno z indeksowaniem stron przez wyszukiwarki jak i z wyświetlaniem stron przez przeglądarki internetowe.

Dzięki dodatkowi Validator możemy przesłać do serwisu W3C adres URL naszej strony i automatycznie uzyskać werdykt konsorcjum z ewentualnymi wskazówkami co powinniśmy poprawić.

Niestety zastosowanie ramki iframe i przesyłania adresu ma spore ograniczenia. Pierwszym napotkanym problemem jest dopasowanie ramki do dymka pluginu. Kolejny problem to walidowanie stron, które nie są udostępnione w Internecie (np. uruchomione lokalnie, w intranecie lub dostępne po zalogowaniu) ponieważ przesyłany jest sam adres URL (np. http://localhost), a serwery W3C nie mają dostępu do naszych wewnętrznych zasobów.
Pozostaje natomiast jedynym dodatkiem tego typu na Operę.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/validator/1.0/
+
 • automatyczne przesyłanie strony do W3C
-
 • niedopasowana wielkość okna
 • brak możliwości testowania stron uruchomionych lokalnie
ocena
3+

Edit the Page - edycja tekstu na stronie


Przykład strony zmienionej przy użyciu wtyczki Edit the Page

Edycja tekstu na stronach nigdy nie była prostsza! Wystarczy uruchomić plugin i już możemy zmieniać zawartość strony. Doskonałe narzędzie do testowania przygotowanego layoutu w przypadku innej zawartości (np. dłuższych lub krótszych tekstów).

Z zaobserwowanych wad - czasami zdarza się, że "gubią" się niektóre style - np. marginesy.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/edit-the-page/1.0/
+
 • ekspresowy dostęp do edycji elementów tekstowych na stronie
 • dobry sposób do testowania serwisu z różną zawartością
-
 • czasami "gubi" style
ocena
4+

URL Encoder/DecoderPodczas generowania linków do stron bardzo często przydaje się automatyczne kodowanie adresu URL wg standardu RFC 3986 (chociażby do utworzenia linku do widżetu Wykopu czy Facebook Share). Przygotowany dodatek szybko przetwarza adres URL kodując lub dekodując wpisany URL. Działa sprawnie i szybko.

Myślę jednak, że plugin można rozszerzyć o pewne funkcjonalności związane z innymi operacjami przetwarzania ciągów znaków (SHA-1, MD5), co spowodowało utworzenie naprawdę ciekawego narzędzia tylu all-in-one.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/url-encoderdecoder/1.4/
+
 • szybki sposób na kodowanie/dekodowanie adresu URL
-
 • zasadniczo brak - natomiast można upchać nieco więcej rzeczy do tego typu pluginu
ocena
4+

Auto-Ipsum - automatyczne fragmenty Lorem Ipsum

Ciekawy system wypełniania mock-up'ów treścią. Umieszczając odpowiedni komentarz na stronie plugin powoduje, że zostaje on automatycznie zamieniony we fragment kultowego Lorem Ipsum. W komentarzu możemy ustalić wyświetlaną liczbę słów, akapitów czy paragrafów. Oto przykład:
<body>
 <h1><!-- 3 words --></h1>
 <p>
 <!-- 5 sentences -->
 </p>
 <p>
 <!-- 1 paragraph -->
 </p>
</body>
A oto wynik ich działania na stronie:Fragmenty są wstawiane losowo z różnych miejsc Lorem Ipsum, co powoduje, że możemy przetestować nasz serwis przy stale zmieniającej się długości tekstu.

Podsumowując - minusów brak.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/auto-ipsum/1.0.1/
+
 • ciekawe rozwiązanie wypełniania szablonów
 • idealny sposób definiowania długości wpisywanego tekstu
-
 • brak
ocena
5

Open Google TasksUsługa Google Tasks jest udostępniona jako element GMail i Google Kalendarz. Jest to prosta liczba to-do'sów, które pozostały do zrobienia, gdzie możemy określać terminy oraz zakres działań. Wtyczka Open Google Tasks oferuje szybki dostęp do listy zadań Google Tasks.

Po zalogowaniu się do serwisu możemy zarządząć zadaniami tak jak samo jak z poziomu GMaila, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę, a jednocześnie uniezależnia (częściowo) od GMaila.

Jedynym minusem jest niedopasowywanie wysokości chmurki do zawartości wyświetlanej w iframe, co powoduje, że pojawiają się oba scrollbary.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/google-tasks/1.0.3/
+
 • dobra integracja Opery 11 z Google Tasks
-
 • nie dopasowanie się rozmiaru okna do zawartości
ocena
4

WebSitePulse Test Tools - interfejs do serwisu WebSitePulseUsługi serwisu WebSitePulse to głównie usługi sieciowe - sprawdzanie czy serwer działa (ping), traceroute, sprawdzanie wpisów DNS itp. Serwis dostarczył także interfejs dla Opery w postaci pluginu.

W celu uruchomienia wybranej usługi - powiedzmy, że chcemy sprawdzić kto jest właścicielem domeny opera.com - wchodzimy w zakładkę Network wybieramy WHOIS i klikamy Test it.
Wynik jest wyświetlany w nowej karcie już na stronach WebSitePulse - szkoda, że nie w samym pluginie.

Co do działania samego pluginu raczej nie mam zastrzeżeń (zasadniczo są to same formularze przekierowujące na strony) o tyle strona WebSitePulse sprawia wrażenie nieczytelnej, przez co poszukiwanie wyników może wymagać nieco większej uwagi.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/websitepulse-test-tools/1.4.2/
+
 • działający interfejs do serwisu umożliwiającego dostęp do wielu usług sieciowych
-
 • słabe usability docelowego serwisu
ocena
4

Shorten URL - zmniejsz adres URLSerwisy skracające adres URL potrafią bardzo pomóc w przesyłaniu dłuższych, a czasem skomplikowanych linków. Ważne jest, żeby mieć szybki dostęp do narzędzia, które potrafi taki adres utworzyć. Plugin Shorten URL daje dostęp do kilku serwisów skracających adresy URL w tym najpopularniejsze jak bit.ly, goo.gl.

Ładny i czytelny interfejs pozwala bardzo szybko wygenerować kod dla bieżącej strony. Jednocześnie mamy opcję wygenerowania kodu QR - co może się przydać, jeśli planujemy użyć tego adresu dla kampanii dedykowanych dla urządzeń mobilnych.

Niestety minusem jest brak zintegrowania serwisów z kontami - przez co nie możemy ich dopisać do naszej listy i śledzić statystyk. Niestety nawet historia skracanych linków nie jest w stanie nam wynagrodzić tego niedociągnięcia.

Opcje udostępniają możliwość wyczyszczenia historii oraz ustalenia domyślnego serwisu do skracania linków.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/shorten-url/1.6.2-desc/
+
 • integracja z kilkoma najpopularniejszymi serwisami skracającymi URL
 • historia skracanych adresów
 • możliwość konfiguracji
 • opcja wygenerowania kodu QR z adresem URL
-
 • brak integracji z kontami przez co nie mam możlwości śledzenia statystyk (np. w goo.gl)
 • brak możliwości dodawania nowych serwisów
ocena
4+

NoFollow - oznaczanie linków typu no-follow


Plugin ma za zadanie podkreślić odnośniki z atrybutem ref="no-follow" na stronie. Tego typu linki powodują, że robot indeksujący nie podąża za tymi linkami lub nie wskazuje stron, z których przyszedł jako tzw. referrali. Jest to bardzo istotne np. w wyliczaniu parametru PageRank dla Google, gdzie linki z większych i uznanych witryn potrafią zdecydowanie podnieść ocenę naszego serwisu.

Przykładem nadużyć stosowania linków była Wikipedia, gdzie ostatecznie zdecydowano, że wszystkie linki kierujące na zewnątrz będą typu no-follow. Takie działanie spowodowało, że duże zaufanie jakim Google darzy Wikipedię nie przekłada się na wynik stron linkowanych z Wiki.

Wracając do pluginu - dużym plusem jest możliwość skonfigurowania stylów podkreślających linki - osobno dla obrazków, osobno dla zwykłych linków, osobno dla tych zdefiniowanych w metatagach. Inne opcje umożliwiają także nadanie filtrów, na których stronach plugin ma być uruchomiony lub które strony mają być wykluczone z działania wtyczki - dzięki temu możemy oszczędzić czas włączając i wyłączając plugin manualnie.

Natomiast zwróciłem uwagę, że plugin, pomimo tego, że doskonale robi to co miał w założeniach - ma bardzo ubogą funkcjonalność. Myślę, że połączenie go z wtyczką zaprezentowaną poniżej (Outbounds Links) zdecydowanie wzmocniłoby jego pozycję.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/nofollow/1.3.1/
+
 • wychwytuje i podświetla linki typu no-follow
 • możliwość skonfigurowania stylu linków
 • możliwość skonfigurowania filtru stron na których plugin ma działać lub wręcz przeciwnie.
-
 • mała funkcjonalność
ocena
4+

Outbound Links - statystyki linków
Wtyczka Outbound Links dokonuje statystyk elementów <a> na stronie. Grupuje je w sześć kategorii:
 • Total Links - kompletna ilość linków
 • Unique Links - unikalna ilość linków
 • Outbound Links - linki wychodzące (poza domenę)
 • Unique Outbound Links - unikalne linki wychodzące
 • Outbound Hosts - hosty linków wychodzących
 • Outbound nofollow - linki wychodzące typu no-follow 
Podsumowanie jest wyświetlane tylko w postaci liczb - niestety nie mamy możliwości zaznaczenia wybranej grupy linków lub ich wylistowania.

Uważam, że osoby zainteresowane tego typu statystykami będą całkowicie zadowolone z wyników działania wtyczki. Dla mnie brakuje chociażby listy linków, już nie mówiąc o ich podświetleniu.

Strona pluginu: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/outbound-links/1.0/
+
 • dokonuje statystyk odnośników na stronie w podziale na sześć kategorii
-
 • brak możliwości konfiguracji parametrów wyświetlania
 • brak listy linków oraz możliwości ich podświetlania
ocena
4+

Prześlij dalej:

2 komentarze:

Kamil Brenk pisze...

Świetny wpis, ostatnio miałem chęć pogrzebać trochę za ciekawymi dodatkami do nowej Opery, ale nie miałem czasu. Większość z powyższej listy zainstalowana i potestuję! :-)

Btw. co do wtyczki Validator - walidacja W3C - po co to komu? Opera ma wbudowaną funkcję przesyłania dokumentu do Validatora W3C (eliminującym również problem ze stronami na localhoscie). Klikasz na wybranej podstronie PPM, wybierasz 'Sprawdź poprawność' i tyle. :)

Michał Biniek pisze...

No właśnie też zauważyłem, że w menu podręcznym jest opcja Validate, która przesyła stronę do W3C. Natomiast wtyczka do Firefoxa dokonuje walidacji lokalnie na komputerze co jest dużo bardziej pomocne (zwłaszcza że podpowiedzi są dużo bardziej czytelne niż na W3C).

Prześlij komentarz